Ovo je primjer kada "preplitanje" granice, dvije obale Drine, pojedinci zloupotrebljavaju za nelegalne radnje i bogaćenje. Nije samo ugrožen riblji fond Drine od starne ribokradica, ugrožena je i obala usled nelegalne eksploatacije šljunka. Ovaj problem istina, više je prisutan na lijevoj obali u Republici Srpskoj, gde je obala, blago rečeno napadnuta od strane pojedinaca i preduzeća, koji nelegalnim vađenjem šljunjka uništavaju rečno korito Drine. Tenutno je desna obala– srbijanska netaknuta , dok je lijeva obala u dijelu zvorničkog Podrinja devastirana neleganim šljunkarenjem. Uočljiva je, na obali Drine na zvorničkoj teriotriji devastacija poljoprivrednog i drugog zemljišta uz obalu na određenim lokacijama, dok je na suprotoj obali u Srbiji obala uređenija.
Neformalna grupa građana sa područja Zvornika krenula je u borbu protiv beskurpuloznog vađenja šljunka koji se dešava bez adekvatne kontrole nadležnih instituciaj. Pojedinci i preduzeća svojom nelegalnom aktivnošću prouzrokovali su ozbiljne posljedice u priobalnom području, u pojedinim dijelovima toka rijeke Drine, uzurpirajući vodno dobro, poljoprivredna imanja, drveće uz rijeku i riječno korito.
Na više adresa neformalna grupa građana iz zvorničkog naselja Tršić „Zaustavimo nelegalnu eksploataciju šljunka i devastiranje obale rijeke Drine na području Zvornika“, slala je prijave ukazujući na činjenje ovog krivičnog djela. Oni su istražujući nelegalnu eksploataciju šljunka otvorili i problem pitanja nadležnosti institucija Vodne inspekcije RS i Republike Srbije, vezano za eksploataciju prirodnih bogatstava rijeke Drine. Problem nadležnosti obilato koriste pojedinci i preduzeća koja se bave nelegalnim šljunkarenjem. Tek po podnesenim prijavama ove grupe građana, ispostavilo se da pojedinci i preduzeća koriste zemljište, na lokalitetima koji se katastarski vode u Srbiji, pa je zbog toga i zbog podeljene nadležnosti RS i Srbije i otežano krivično gonjenje počinilaca krivičnih djela nelegalne eksploatacije šljunka u slivu rijeke Drine, koje se dešava na prostoru Republike Srpske, a time države BIH.
Grupa je prijave o ovim nelegalnim radnjama, upućivala Javnoj ustanovi “Vode Srpske” i Inspektoratu RS, čiji su vodni inspektori izlazili na teren, ali bez značajnijeg efekta. U nekoliko navrata kažnjeni su zaticani šljunkari, ali su poslije izrečenih kazni i plaćanja po prekršajnim nalozila nastavljali po starom.
Postupajući po krivičnoj prijavi ove grupe, Tužilaštvo u Bijeljini je prezentiralo i rezultate istrage i u odgovoru su naveli da su njihovu prijavu proslijedili Republičkoj vodnoj inspekciji, čiji inspektori su vršili inspekcijski nadzora na područjima zvorničkih mjesnih zajednica Čelopek, Tršić i Кozluk. Inpspekcija je u kontroli zatekla šljunkare u nelegalnoj eksploataciji za koje nije mogla da utvrdi identitet, jer su šljunkari pobjegli.
Prijave su slali i nadležnim institucijama u Srbiji. Za nelegalo šljunkarenje kod Tršića, Čelopeka i Кarakaja, na graničnom području sa susjednom Republikom Srbijom, zvornički aktivisti posebno su isztakli primjere brutalne devastacije zemljišta i o tome obavijestili Vodnu inspekciju države Srbije. Inspekcije iz Srbije su svoje kolege u RS, odnosno BiH, obavijestili da su u nelaglnoj eksploataciji na području koje pokrivaju zaticali pojedince i preduzeća, šljunkare iz Zvornika i protiv njih pokrenuli postupak. Takođe, pokrenuli su i prekršajni postupak pred sudom u Loznici protiv odgovornih lica u jednom zvorničkom preduzeću. Dio zemljišta u prigradskom zvorničkom mjestu Čelopeku nalazi u posjedu i katastarskoj opštini Brasina, odnosno opštini Mali Zvornik.
Inspektori “Srbijavoda” Beograd-Novi Beograd, su kontrolisali ovaj dio na kojem je vršeno iskopavanje šljunka, jer on kako smonapomenuli katastarski pripada Republici Srbiji. Prema izvještaju sa terena, vodni inspektori iz „Srbijavoda” Beograd-Novi Beograd, su u Čelopeku zaticali mehanizaciju, opremu za separaciju šljunka i lica u vršenju nelegalnih radnji, zatim i pribavili izjave mještana. Zbog vađenja riječnih nanosa bez pribavljenih vodnih akata, vodnih uslova i vodnih saglasnosti nadležnih organa, ova vodna inspekcija podnijela je tri zahtjeva za prekršajni postupak pred nadležnim sudom u Loznici, obajavili su iz Vodne inspekcije u Loznici, Republika Srbija.