Covid 19 / 08.11.2021

Lončar: Stiže novi lek protiv kovida, smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti

Slika
title

Eksperimentalni lek za lečenje koronavirusa, koji je razvila američka kompanije "Fajzer", smanjuje rizik od hospitalizacije i smrti kod pacijenata čije je zdravlje već ugroženo za 89 odsto, pokazala su klinička ispitivanja. Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naveo je da je upravo potpisan ugovor sa predstavnicima te kompanije o distribuciji tog leka Srbiji.

Ovaj lek blokira enzim koji je potreban koronavirusu da bi se umnožavao. Kao rezultat toga-smanjuje se i smrtnost i hospitalizacija.„Mi smo treća zemlja u svetu koja je potpisala ugovor, dogovorila se sa ‘Fajzerom’ i prvi ćemo imati taj lek koji ima 89 procenata uspešnosti za izbegavanje bolničkog lečenja i težih komplikacija“, rekao je za RTS ministar zdravlja.

Navodi da je ipak, vakcina i dalje primarno oružje u borbi sa virusom.