Zvornik / 03.02.2022

SRU Bistro Zvornik : Na snazi lovostaj na štuku i mladicu – ovog mjeseca poribljavanje štukom

Slika
Zvornicko jezero

Sportsko ribolovno udruženje „ Bistro“ Zvornik  u svojoj nadležnosti ima 58 km terena , od područje Zelinja do Pilice, te rijeku Drinjaču kao zasebnu jedinicu . Teren o kome se staraju  je komplikovan jer se sastoji od nekoliko cjelina npr Tršićke bare su jedna cijelina, rijeka Drina druga, Zvorničko jezero treća... to je veliki teren , ali teren koji je kvalitetan i obiluje svim vrstama slatkovodnih riba, saznajemo od profesionalnog ribočuvara Marka Mimića.

Rijeka Drina

On je upozorio ribolovce da je od 1.februara na snazi lovostaj na štuku ( do 31.marta) i mladicu ( 31.avgust) i izrazio nadu da će tu zabranu poštovati kako bi se ribe mrijestile . Za naše ribolovce štuka je posebno na Zvorničkom jezeru jedna od najatraktivnijih riba i najveći broj ribolovaca  koji se bave varaličarenjem peca baš tu ribu , naglašava Mimić.

Marko Mimic profesionalni ribocuvar

On  je najavio da će krajem februara biti izvršeno puštanje u vodu kapitalnih primjeraka  upravo štuke koje su spolno zrele kako bi se obogati mrijest i iskoristi lovostaj kako bi se riba adaptirala. Prošle godine je u saradnji sa Ribolovnim savezom RS  izvršeno poribljavanje rijeke Drinjače sa potočnom pastrmkom.

Kako bi ljubitelji prirode i ribolova uživali u svim čarima ovog sporta potrebno je da imaju i dozvole.

SRU Bistro dozvole

Udruženje Bistro izdaje godišnje dozvole za ribolov licima sa prebivalištem na teritoriji grada Zvornik i opštine Osmaci, a sve ostale dozvole mjesečna, sedmična ili dnevna izdaje se kod Ribičuvarske službe ovog udruženja ili na prodajnim mjestima u Šepku, Kozluku, Karakaju, Zvorniku i Drinjači. Cijene godišnjih dozvola ostale su na istom novou kao prošle godine.  Za lica od 18 do 65 godina one iznose 98 KM, za lica od 14 do 18 godina, kao i žene od 18 do 65 godine je 53 , za invalide od prve do četvrte godine 48,  za mlade do 14 godine ona iznosi 38 KM.

SRU Bistro

Ljubiteljima  pecanja su na raspolaganju i mjesečne dozvole čija je cijena 60 , sedmična 40,a dnevna 10 KM.  Do sada je izdato 30-ak godišnjih dozvola , saznajemo od Mimića , koji naglašava da je distribucija ovih dozvola počela od druge polovine januara. On dodaje da se najveći broj dozvola izdaje krajem februara i u martu mjesecu. Prošle godine SRU „ Bistro“ je izdalo oko 400 godišnjih, 180 mjesečnih i preko 1600 dnevnih dozvola . Mimić dodaje da se dnevne dozvole najčešće izdaju licima sa područja drugih opština, posebno sa područja Tuzle, Sapne, Kalesije .

Sportsko ribolovno udruženje „ Bistro“  ima zaposlena dva profesionalna ribočuvara i pet volontera – ribočuvara, što je rijetkost u Republici Srpskoj. Na raspolaganju im je i jedno vozilo, dva čamca i tri motora za čamce. Ove godine ističe Mimić akcenat će biti stavljen na kontrolu svakog pojedinca ribolovca kako bi se spriječio krivolov. Kazne su visoke, najmanja se kreće od 300 do 900 KM za pecanje bez važeće dozvole, potom od 3000 do 9000 KM za teške oblike krivolova, kao što je lov strujom , mrežama i slično . Izrečene kazne  se naplaćuju dodaje Mimić i pojašnjava da za prekršajne kazne postoji mogućnost da se one prepolove ukoliko se uplate u roku od osam dana . U slučaju da se ne ispoštuje prekšajni nalog sledi prijava sudu koji ima svoje mehanizme naplate .

SRU Bistro

Sportsko ribolovno udruženje „ Bistro“ preselilo se na novu lokaciju u ulici Svetog Save , tačnije zgrada Z-16.   Prostorije se nalaze u prizemlju , a do njih ćete doći ukoliko pozvonte na interfon sa natpisom „ ribarsko“ .  Radno vrijeme je od  7 do 12 časova , svakim danom osim ponedeljka i nedelje