Multimedija / 16.07.2024

Brojni su oblici izbornih manipulacija – zašto je zvornička regija specifična i značajna za CIK

Slika
izbori se british

Nešto manje od tri mjeseca ostalo je do lokalnih izbora u BiH, a radio Osvit u serijalu IZBORI SE – GLASAJ I ODLUČI, nastavlja da vas informiše o svim relevantnim temama koje se tiču promjena u izbornom procesu i načinu glasanja, te nepravilnostima i manipulacijama koje su zabilježene u prethodnim ciklusima. Budete aktivni učesnici sa uvjerenjem da vaš glas vrijedi i da nešto možete promijeniti.

Zato smo razgovarali sa Azrom Husarić- Omerović, novinarkom BIRN-a  koja se detaljno bavi  izbornim temama i koja se, kroz svoja istraživanja, upoznala sa brojnim oblicima izbornih manipulacija. Naša sagovornica smatra da su izmjene Izbornog zakona dobrodošle, da se njima u značajnoj mjeri osiguravaju fer i korektniji izbori, kao i bolji uslovi za medije i nevladin sektor koji se bavi monitoringom izbornih procesa. Ona posebno naglašava da je zvornička regija izuzetno specifična i značajna za Centralnu izbornu komisiju:

Slika
izbori se british

„To kažem zato što je u Zvorniku, pored Doboja, utvrđeno najviše nepravilnosti  u pogledu kašnjenja, ometanja izbornog procesa, glasanja u ime drugih osoba, fiktivnih stranaka, trgovine biračkim odborima, što smo i mi potvrdili kroz svoja istraživanja. Na primjer, prije četiri godine utvrdili smo da je Milomir Milošević iz Jasenice trgovao mjestima u biračkim odborima na način da je kao član SNSD-a, a kasnije i kandidat te stranke za gradsko vijeće, bio zamjenik predsjednika biračkog odbora ispred tuzlanske Partije demokratske akcije. Njegov stranački kolega Lazar Prodanović tada nam je rekao da pretpostavlja da se Miloševićevo ime našlo na spisku jer se radilo o razmjeni članova odbora između SNSD i PDA.To se načelno zove trgovina biračkim odborima i to je nepravilnost na koju smo ukazivali godinama ranije, a koja je tek nedavno zabranjena  u izmjenama Izbornog zakona. To je važno zato što je trgovinom biračkim odborima stvarana mogućnost da se neki odbori u potpunosti popune osobama iz jedne političke stranke , što je toj stranci ostavljalo prostor da radi šta god želi sa izbornim rezultatom“, naglasila je novinarka BIRN-a  Azra Husarić-Omerović.

Jedna od tema koja je često prolazila „ispod radara“ je ona o kojoj brojni politički akteri uopšte i ne žele da govore, a riječ je o takozvanim fiktivnim strankama koje su osnovane i postoje samo zbog izbornih manipulacija , između ostalog i zbog trgovine mjestima u biračkim odborima.

„Te stranke su se registrovale za izbore bez stvarne namjere da u njima učestvuju. Njihov cilj je bio da prijavom učešća dobiju mjesta u biračkim odborima  i to kasnije prodaju većim parlamentarnim strankama za određene protivusluge. Ta praksa je bila prihvaćena i korišćena i imali smo duplo više političkih subjekata  nego ove godine, jer je od nedavno ta praksa onemogućena i zakonom zabranjena“, kaže Azra Husarić-Omerović i dodaje da je godinama kroz rad BIRN-a pratila ove pojave i otkrila niz političkih partija koje su doslovce bile formirane za ove potrebe i njihovi kandidati ni na koji način nisu učestvovali u izborima.

Emisija u audio formatu na linku:

https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2luqv0

„Oni nisu  vodili nikakvu predizbornu kampanju, njihove društvene mreže bile su bez ikakvih obilježja te stranke i izbornog procesa. Za te liste su se birali obični ljudi kojima nije smetalo  da budu na toj listi, a koji su vjerovatno imali neku povratnu korist. U ovom trenutku, prateći objave prijavljenih političkih stranaka za lokalne izbore u BiH, vidimo da tih i takvih stranaka nema, skoro potpuno su nestale i čini mi se da zakon sada ima i svrhu“, naglašava Azra Husarić-Omerović.

Razgovarali smo i sa građanima Zvornika, o tome koliko su upoznati sa pojmom fiktivnih stranaka i načinom na koji su  pojedini politički akteri manipulisali izbornom voljom birača tokom glasanja. Ono što zabrinjava je da je većina ili čula, ili zna, ili je čak lično svjedočila izbornim nepravilnostima na nekim od prethodnih izbora. Građani uglavnom žele da ostanu anonimni kada govore o ovim temama. Pojedinci su nam rekli da su tokom izbora 2022.godine nepravilnosti prijavljivali i Gradskoj izbornoj komisiji iz koje su im poručili „da ne drame previše, te da nema potrebe da nadležni iz GIK-a dolaze na biračka mjesta“. Naši sugrađani se, ipak, nadaju da će novim izmjenama Izbornog zakona biti dodatno osiguran integritet i transparentnost izbornog procesa.

Slika
anketa british

Istog mišljenja je i novinarka BIRN-a AZRA Husarić-Omerović:

„Lično smatram i vjerujem da će i praksa dokazati da ovaj zakon donosi značajna poboljšanja. To vidimo najprije kroz smanjenje broja političkih  stranaka koje su ovjerene za učešće na izborima što ukazuje da su se fiktivne stranke ugasile ili potpuno nestale kao praksa u izbornom procesu BiH. Takođe, visoke kazne za kršenje zakona su prepreka za one koji misle to da urade, jer ako se predstavljaju ispred drugog političkog subjekta moraće snositi ozbiljne posljedice zbog toga , kao i politički subjekt koji to uradi. Kao i u svemu kod nas, visoke kazne i precizan zakon riješiće mnoge probleme. To ne znači da će izborne nepravilnosti u potpunosti nestati, ali će se sigurno smanjiti i već sada jesu. Na svima nama je da i dalje pratimo provođenje izbora i prijavljujemo negativnosti koje uočimo“.

Naša sagovornica je govorila i o još nekim novinama koje nas očekuju tokom lokalnih izbora 6.oktobra.

„Novost je i pilot projekat sa novim tehnologijama koji je za pohvalu i za koji se nadam da će donijeti dobre rezultate. Biće sproveden u nekoliko opština u vidu elektronske identifikacije birača, odnosno elektronskog  brojanja glasova. Ovim pilot projektom i isprobavanjem tehnologija i terena, glasački listići će prvo biti prebrojani elektronski čime će preliminarni rezultati biti dostupni ranije, a izborni rezultat ćemo imati nedugo po zatvaranju biračkih mjesta. Od ostalih izmjena treba napomenuti  da od ove godine nije omogućeno kandidovanje osobama osuđenim za ratne zločine. Pored toga, za člana biračkog odbora  ili izborne komisije ne može biti imenovana osoba koja je kandidat , ili je bila kandidat na prethodnim izborima, te da predsjednik biračkog odbora i njegov zamjenik ne smiju biti članovi političke stranke ili obavljati dužnost u organima neke političke stranke“.

Slika
izbori se british

Po Azri Husarić-Omerović upitna je i problematična izmjena Izbornog zakona koja se tiče sprečavanja i kažnjavanja dezinformacija koje mogu ugroziti izborni proces.

„Prema zakonu  sada je to kažnjivo, ali apsolutno ništa nije urađeno u pogledu formiranja komisije ili tijela koje će provjeravati i istraživati da li je nešto dezinformacija  i da li je ugrožen identitet izbornog procesa. Zatim, nije provodiva ni odredba za transparentnost medija koja nalaže da se izbornim procesom mogu baviti samo mediji koji imaju transparentno vlasništvo, odnosno impresum. Ako mene pitate i dalje nismo riješili pitanje lažnih portala koji nastaju pred izbore i koji imaju za cilj širenje lažnih i manipulativnih sadržaja koji građane mogu odvesti na pogrešan put“, zaključila je novinarka BIRN-a Azra Husarić-Omerović.

Nadamo se da smo uspjeli da vam odgovorimo na još neke nedoumice u vezi sa novim Izbornim zakonom i pravilima. Kompletnu drugu emisiju iz serijala IZBORI SE – GLASAJ I ODLUČI možete poslušati na sportifykanalu radija Osvit, a dijelovi emisije u kraćem video formatu biće postavljeni na You tube kanal radija Osvit.

Uskoro pripremamo novu temu iz serijala IZBORI SE – GLASAJ I ODLUČI. Pratite nas i budite informisani!

Emisija u audio formatu na linku:

https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2luqv0

 

https://www.youtube.com/watch?v=m816CnO2HoI&t=128s