Multimedija / 27.10.2022

Krivci za pomor ribe u rijeci Drini neće biti otkriveni

Slika
ribe

Ekološki incident koji se desio u oktobru uznemirio je građane na obe obale Drine, a reagovala su odmah i udruženja ribolovaca. Uginula riba primjećena je u rijeci kod željezničkog mosta. Uginula je veća količina uglavnom bijele ribe mrene i nosare. Ovo su autohtone vrste i za njih nema mogućnost poribljavanja, to jest one se ne gaje u uzgajalištima  

Prema riječima članova ribočuvarske službe Sportsko ribolovačkog udruženja  “Bistro” Zvornik o ovom incidentu, odmah nakon što su primjećene uginule ribe obaviještena je gradska inspekcija, kao i inspekcije Javne ustanove Voda Srpske i sve druge nadležne službe.  

Slika
title

U Inspektoratu Republike Srpske su nakon razgovora sa republičkim vodnim inspektorom iz Srbije i predstavnicima preduzeća „Vode Srpske” došli do saznanja da se pojavila mrlja na izlazu iz kolektora „Alumine”, a koji je u neposrednoj blizini mosta kod graničnog prelaza Кarakaj. Iz sektora integrisane zaštite u kompaniji „Alumina”   istakli su da sa sigurnošću tvrde da njihove otpadne vode nisu izazvale pomor rib i da nisu imali incidentnu situaciju u smislu prekoračenja vrijednosti od maksimalno dozvoljenih koje bi mogle dovesti do potencijalnog pomora ribe.  Iz   „Alumine” su naveli da oni odavno u potpunosti ne kontrolišu kolektor. Oni tvrde da je na pomenuti kolektor priključeno više privrednih subjekata i objekata u privatnom vlasništvu, a ne samo „Alumina”.

Slika
DRINA

Na informaciju o masovnoj pojavi uginuća ribe, koju su uočili ribolovci u priobalju reke Drine, reagovali su u Srbiji alarmiranjem svih nadležnih institucija i Gradska uprava Loznice i Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“, iz ovog grada. Direktor vodovoda Željko Marjanović, rekao je da nema mesta uznemirenosti kada je reč o vodi za piće, te da oni  tri puta dnevno kontrolišu kvalitet vode u laboratoriji.

Ribočuvar u Sportskom ribolovnom udruženju „Bistro” iz Zvornika Marko  Mimić kaže za Osvit radio da krivac za pomor ribe najvjerovatnije će ostati nepoznat, s obzirom na to da je kasno za utvrđivanje odgovornosti, budući da je prošlo previše vremena od potencijalnog trovanja, te da nema novca koji bi mogao nadoknaditi ovu ekološku katastrofu s obzirom na to da se ova vrste uginule ribe nema gdje kupiti,

Da li je trovanje nastupilo na manjem prostoru u Čelopeku pa se riba kotrljala i pojavila u Janji ili se pomor dešavao kako se zatrovani talas kretao, nije utvrđeno.

Slika
drina riba

„Na terenu smo zatekli više stotina uginulih jedinki i to mahom mrene i savske nosare, teške  do tri kilograma. Šteta je ogromna jer je to matična riba zadužena za  reprodukciju,i  autohtona  vrsta koja se nema gdje nabaviti "– rekao je Mimić.

Ribočuvar je dodao da su sličnu situaciju sa pomorom ribe imali 2016. godine, s tim da su se tada zadesili na vodi i uzorkovali talas u kojem su ispuštene otrovne materije a  jedno preduzeće je tada preuzelo odgovornost.

Ekološki inspektor iz Zvornika u četvrtak je bio na terenu, ali nije mogao ništa uraditi s obzirom na to da je talas prošao. Analiza uginule ribe se ne praktikuje. Na teren je izašao republički vodni inspektor ali njegovo mišljenje za sada nismo dobili-kaže  Mamić.

Slika
title