Multimedija / 22.10.2024

Mustafa Arifović - novine u Izbornom zakonu i uvođenje novih tehnologija, mnogo toga dobrog

Slika
british naslovna

Grad Zvornik bio je među onim lokalnim zajednicama u kojima je sproveden pilot projekat uvođenja novih tehnologija u izborima. Na 14 biračkih mjesta na području grada Zvornika sprovedena je transmisija rezultata i autentifikacija birača. Sa novim tehnologijama glasači i članovi biračkih odbora mogli su da se upoznaju na osam biračkih mjesta u SŠC „Petar Kočić“, tri biračka mjesta u Čelopeku, dva na Ekonomiji i jednom u Oraovcu. Predsjednik Gradske izborne komisije Mustafa Arifović smatra da se ovaj pilot projekat pokazao kao vrlo uspješan, uz male, skoro neznatne probleme tehničke prirode, koji ni u kom slučaju nisu uticali na regularnost glasanja.

„Problemi koji su uočeni u toku dana najviše su bili vezani za samu konekciju. Nekad je, da tako kažem, znao da zaledi sistem na minut-dva što je donekle bilo i za očekivati, odnosno, da će problem biti sama veza sa sistemom na kojem se vrši provjera. Pilot projekat se sprovodio za skeniranje dokumenata , dakle identifikaciju putem dokumenta kao i identifikaciju putem otiska prsta. Provjera se slala u dvije baze, Centralnoj izbornoj komisiji i u IDDEEU gdje su smješteni svi biometrijski podaci. Pilot projekat je bio prilično efikasno sproveden iz razloga što nije bilo puno neuspješnih provjera. Kada smo analizirali zašto je uopšte dolazilo do neuspješnih provjera došli smo do dva zaključka: da su papilarne linije na prstima kod pojedinih građana bile oštećene i nije se moglo izvršiti skeniranje samog otiska, a drugi problem je bio jer se nije pristupalo direktnoj bazi podataka, odnosno, radili smo sa podacima koji su već bili pripremljeni za pilot projekat što je rezultiralo da određene lične karte, koje su izdate u posljednje vrijeme, nisu „prolazile“ i sistem je izbacivao grešku. Međutim, bio je vrlo mali broj takvih dokumenata i što je najvažnije – svi građani koji su htjeli da glasaju na tim biračkim mjestima mogli su da iskoriste to svoje pravo“, navodi predsjednik GIK Zvornik.

Slika
s

Na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini  na 458 biračkih mjesta u 24 osnovne izborne jedinice birači su se susreli s novim tehnologijama. Na 165 biračkih mjesta tehnologija je bila korišćena za identifikaciju birača provjerom otiska prsta, odnosno za  autentifikaciju birača i transmisiju rezultata, poput u Zvorniku.  Na 145 biračkih mjesta u upotrebi su bili optički skeneri i automatsko prebrojavanje glasačkih listića dok su  u Distriktu Brčko nove tehnologije korišćene za biometrijsku identifikaciju i autentifikaciju birača. Na nekim biračkim mjestima postojao je i videonadzor. Na ovaj način je novim tehnologijama „pokriveno“ oko 10 posto biračkih mjesta u cijeloj BiH. Još uvijek se sumiraju i sumiraće se efekti novih tehnologija , ali je već sada izvjesno da su rezultati uglavnom pozitivni.

U Gradskoj izbornoj komisiji bilo je i pomalo strijepnje kako će proteći izborni dan, s obzirom na pojedine promjene u procesu glasanja, uvođenje novih tehnologija i druge novine u Izbornom zakonu koje je nametnuo Visoki predstavnik Kristijan Šmit. Ipak, izbori su završeni bez ikakvih problema, transparentno, pošteno i u skladu sa najvišim demokratskim standardima, tvrdi predsjednik Gradske izborne komisije Zvornik Mustafa Arifović. Kao ilustraciju navodi podatak da je GIK primio svega jedan jedini prigovor koji je stigao dan poslije zatvaranja biračkih mjesta. I taj prigovor je odbačen kao neosnovan. Prema njegovim riječima sasvim je jasno da su novine u Izbornom zakonu i uvođenje novih tehnologija donijele mnogo toga dobrog što bi trebalo da rezultira vraćanjem povjerenja građana u izborni proces.

Slika
mustafa arifovic

Jedna od novina u Izbornom zakonu, a koja je izazvala najveći broj primjedbi pojedinih političkih subjekata prije izbora, odnosila se na novi način izbora predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora. Iako su se birali na javnom konkursu na kojem su se tražile nestranačke ličnosti za ove funkcije, često su se čuli stavovi  da je najveći broj imenovanih vrlo blizak određenim političkim opcijama. Predsjednik zvorničke Gradske izborne komisije smatra da su se te primjedbe pokazale kao apsolutno neosnovane, jer niko od učesnika u biračkom procesu nije se žalio na rad predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora i njihovu pristrasnost prema određenim političkim subjektima. Čak se i poboljšao način pakovanja izbornog materijala i popunjavanja obrazaca  jer su predsjednici imali dužu i kvalitetniju obuku, veća im je odgovornost, a bolje su i naknade za njihov rad, naglasio je Arifović.

Slika
mustafa arifovic

„Najveći problem i dalje ostaje kako animirati dovoljan broj građana koji bi se uključili u izbornu administraciju, odnosno kako ih privoliti da budu predsjednici i članovi biračkih odbora i operateri na uređajima koji su se koristili u pilot projektu. Veliki broj članova biračkih odbora  morali smo mi imenovati kao Gradska izborna komisija, jer politički subjekti koji su to trebali da urade nisu dostavili dovoljan broj imena. Ljudi se nisu prijavljivali i nisu željeli da učestvuju u izbornoj administraciji, a i oni koji su se prijavili kasnije su znali da odustanu. To je ono što je trenutno najveći problem , to je ono što i nama stvara probleme  i moramo se više zalagati da lično zovemo ljude koje poznajemo, da ih animiramo da budu dio ovog procesa , da ponovo steknu povjerenje da sve ono što rade rade savjesno i da neće biti kasnije zloupotrebe. Vjerujem da će masovnim ulaskom tehnologije na biračka mjesta biti isključena bilo kakva mogućnost manipulacije izbornim rezultatima što će rezultirati većem povjerenju građana i njihovom značajnijem učešću u organima za sprovođenje izbora“ , smatra predsjednik GIK Zvornik Mustafa Arifović.

Slika
anketa british

Mišljenje građana je uvijek važno u emisiji „Izbori se – glasaj i odluči“. Pitali smo Zvorničane koliko su upoznati sa uvođenjem novih tehnologija na pojedina biračka mjesta i da li je to doprinijelo većoj regularnosti izbornog procesa i rezultata glasanja? Većina njih je prošla pored nas uz komentar „Nemoj mene“i nisu bili raspoloženi da odgovore.

Slika
anketa british

Anketa na ulici je pokazala da građani suzdržano odgovaraju u momentu kada i prihvate da iznesu svoje mišljenje. Zvorničani koji su odgovorili na pitanje, su uvjereni da će novine u Izbornom zakonu značajno unaprijediti birački proces i da sva mjesta za glasanje već za naredne izbore treba „pokriti“ odgovarajućim uređajima kao što je to slučaj u razvijenim zemljama.

Slika
anketa british

Elektroniku nećemo moći prevariti, ali treba voditi računa o podacima koji se prikupljaju i potrebno ih je zaštiti kako ne bi došlo do njihove zloupotrebe, najčešči su stavovi anketiranih.

Slika
anketa british

Takođe, građani naglašavaju da je na nedavnim lokalnim izborima bila primjetna manja gužva na biračkim mjestima, da se proces glasanja odvijao bez problema, ali da sumnjaju da je na pojedinim mjestima koja nisu pokrivena novim tehnologijama i dalje bilo pokušaja manipulacije biračima i izbornim rezultatima.

Slika
anketa british

Iz serijala „Izbori se – glasaj i odluči“ dijelovi emisije u kraćem video formatu  biće postavljeni na You Tube kanal radija Osvit, a kompletnu devetu emisiju možete poslušati u audio formatu na spotify kanalu radija Osvit na luinku:

https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2pr1ga