U okviru najnovije emisije „Izbori se – glasaji odluči“ posjetili smo Srebrenicu gdje smo pokušali da nađemo odgovor na pitanje: Kako osnažiti žene i značajnije ih uključiti u politički i javni život, posebno u manjim sredinama?
Naša sagovornica bila je Valentina Gagić, predsjednica Udruženja „Sara“ Srebrenica, koje već skoro četvrt vijeka u kontinuitetu provodi projekte na jačanju žena i ženskih grupa i njihovog ekonomskog osnaživanja. Pored toga, Udruženje „Sara“ imalo je i brojne aktivnosti koje su usmjerene na unapređenje položaja mladih, izgradnju i razvoj zajednice, volonterizam, cijeloživotno učenje, a korisnicima su pružili priliku da nauče različite vještine i kvalitetnije organizuju svoje profesionalno i slobodno vrijeme.
„Izborna godina je sjajna prilika da, uz saradnju sa organizacijama i mrežama koje djeluju u BiH ponovo stavimo u fokus jačanje kapaciteta žena i potrebu za njihovim većim prisustvom u političkom i javnom životu, što smo često i do sada radili i spontano i kroz projektno djelovanje. Uspješno smo proveli kampanju koja je rezultirala većim učešćem mladih i žena u radu savjeta mjesnih zajednica, a uz ostale asocijacije u BiH dali smo i svoj doprinos na povećanju kvota i donošenju zakonske odredbe o minimum 40% učešća manje zastupljenog pola na kandidatskim listama. Međutim, koliko god se kroz nevladine organizacije apelovalo i radilo na većem učešću žena, još uvijek ne možemo biti zadovoljni stanjem na terenu,“ kaže Valentina Gagić.
U Srebrenici su sve političke partije ispunile zakonsku kvotu da na odborničkim listama za lokalne izbore bude 40% žena. Tako je bilo i na prošlim izborima, ali su u trenutnom sazivu SO Srebrenica od 21 odbornika svega 4 žene(19%) , a među načelnicima odjeljenja u opštinskoj upravi nema nijedne žene. Naša sagovornica smatra da je u BiH još uvijek jako izražena patrijarhalna svijest i da se na bavljenje politikom i dalje gleda kao na zanimanje rezervisano za muškarce.
„Nažalost, kod nas je politika shvaćena kao ring i borilište u kojem moraš biti grub, jak i nemilosrdan. Po senzibilitetu, to je osjetljiv i klizav teren za žene, pa se one rjeđe odlučuju da se kandiduju i bore za neke važne funkcije. Imamo i situaciju da žene često nisu podržane ni od kolega iz svoje partije, a čak ni žene ne podržavaju jedne druge onoliko koliko bi trebalo. Svaki izbori su šansa i mi pokušavamo da to promijenimo. Nastavićemo da u okviru svog djelovanja podržavamo žene, prvenstveno one koje su zaista kvalitetne i koje će na kraju adresirati pitanja i probleme koji se tiču žena, porodice, ali i svih drugih kategorija stanovništva,“ naglašava Valentina Gagić.
Po mišljenju naše sagovornice jedan od prvih koraka morao bi biti podizanje nivoa izbornog procesa, sprečavanje i onemogućavanje malverzacija bilo koje vrste što bi dovelo do pravednijih i regularnijih izbora, jer svi znamo da je proces glasanja do sada bio često korumpiran i da se na pojedinim mjestima unaprijed znalo ko će pobijediti.
„Izborni inženjering je prilično surov i to je još jedan od razloga zbog čega žene ne žele da prolaze kroz takvu vrstu stresa. Imamo političare koji su decenijama na odgovornim funkcijama i ono što oni najviše žele je da svim mogućim alatima zadrže vlast i moć koju imaju. Iskustva iz Srebrenice nam govore da je ovdje dovoljno da imate etničku pripadnost. Nije bitno da li ste vizionar, menadžer, da li ste sposobni, obrazovani, elokventni, govorite strane jezike i imate bilo kakvu ideju o budućnosti Srebrenice i njenih stanovnika. Dovoljno je da ste Srbin ili Bošnjak i na osnovu toga se glasa. Niko u tim procesima ne spominje žene i šta bi one mogle uraditi i doprinijeti svojoj zajednici. Neću otkriti toplu vodu ako kažem da svaka promjena kreće iz vlastite tačke, od sebe. Moramo razumjeti šta su naše potrebe, ko ih može na najbolji način zastupati i ko može građanima Srebrenice osigurati i obezbijediti dostojanstven život,“ smatra predsjednica Udruženja „Sara“ Srebrenica.
Ona naglašava da će kroz svoj rad i rad udruženja i dalje nastojati da uvjeri žene da su one veliki resurs ove države i da moraju biti svjesne kapaciteta kojim mogu doprinijeti društvu, bilo kroz porodicu, domaćinstvo ili bavljenje politikom.
„Samo udružene možemo djelovati na rješavanje prioritetnih problema koji pogađaju žene u BiH društvu, na primjer poput porodičnog nasilja i femicida, jer aktuelne političke strukture ništa ne čine u tom pravcu,“ zaključila je Valentina Gagić.
Sa građanima Srebrenice i Bratunca takođe smo razgovarali o temi : zašto nema više žena u BiH politici? Odgovori su različiti: za jedne je problem naš mentalitet , drugi su mišljenja da žene neće da se bave politikom jer su uvidjele koliko je taj posao prljav i korumpiran u ovoj državi , dok najveći broj građana smatra da su žene opterećene i zauzete brigom o porodici , pa muškarci imaju više vremena za politiku. Takođe , Srebreničani i Bratunčani koje smo anketirali u najvećem broju su ubijeđeni da bi nam bilo bolje ukoliko bi se više žena našlo na odgovornim funkcijama.
„Muškarci su egoisti. Žene su razumnije. Muškarci su često nerealni, a žene su stabilnije i čvrsto stoje na zemlji. Nježniji pol bolje razmišlja i svjesnije su od muškaraca. One bi racionalnije donosile važne odluke,“ najčešći su odgovori naših sagovornika.
Nadamo se da smo uspjeli da vam i obradom ove teme pomognemo da saznate nešto novo što će vam biti od koristi za predstojeće lokalne izbore.
U okviru serijala „Izbori se – glasaji odluči“ želimo da vas informišemo o svim bitnim temama koje se tiču predstojećih lokalnih izbora zakazanih za 6.oktobar. Do sada smo, između ostalog, govorili o izmjenama Izbornog zakona i novinama u izbornom procesu , zatim o medijima i njihovom ponašanju i izvještavanju u izbornim kampanjama.
Dijelovi emisije u kraćem video formatu biće postavljeni na You Tube kanal radija Osvit. Kompletnu petu emisiju iz serijala „Izbori se – glasaj i odluči“, možete poslušati u audio formatu na spotify kanalu radija Osvit:
https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2nk7jp