Multimedija / 01.08.2024

Za izbore proverite informacije - puno čitajte, istražujte i analizirajte

Slika
albina i prirucnik

Ovaj put govorimo o medijima, njihovom ponašanju i izvještavanju u izbornim kampanjama. Političari su prilično razmaženi u odnosu s medijima , a novinare i novinarke najčešće vide kao glasnogovornike sopstvenih misli, što je porazno, istakla je novinarka Albina Vicković. Naši sagovornici u anketi su rekli da s dozom rezerve prihvataju medijske sadržaje, a posebno tokom izborne kampanje.

Izvršna direktorica RTV Slon i novinarka, Albina Vicković, dugi niz godina se bavi  političkim temama. Ona je i  jedan od koautora „Priručnika za izvještavanje o izborima“ u kojem je pokušala da kolegama i građanima prenese svoje znanje i iskustvo. Ovaj priručnik je nastao u okviru projekta Media centra iz Sarajeva, na jačanju kapaciteta svih medijskih kuća.   

Slika
albina vickovic

„Na uredničkom kolegijumu Media centra se nekako rodila ideja da bi trebali uraditi onlajn priručnik koji bi mogao predstavljati dobar alat kojim bi ujednačili našu medijsku praksu , a izvještavanje o izborima učinili drugačijim, kreativnijim , ali svakako etičnijim, profesionalnijim i u interesu javnosti,“ kaže Albina Vicković i dodaje da su brojne „zamke“ u koje mediji upadaju tokom izvještavanja o izborima.

Jedna od najčešćih je takozvana funkcionerska kampanja, kojom se u neravnopravan položaj stavljaju predstavnici vlasti i opozicije, od samog početka izborne trke.

„Na primjer, u predizbornom periodu svjedočili smo da načelnici i gradonačelnici otvaraju puteve, bankomate, liftove i tome slično. Na taj način, bez obzira na vrijednost investicije i koliko ona značila građanima određene lokalne zajednice, oni su znatno vidljiviji javnosti od kandidata iz opozicije. To je zloupotreba u okviru funkcionerske kampanje. Ono što nas raduje jeste da su nakon izmjena Izbornog zakona usvojene određene smjernice i biće zanimljivo posmatrati  koliko smo uspjeli da se izborimo da se funkcionerska kampanja smanji na najmanju moguću mjeru, jer je iluzorno očekivati da je u potpunosti iskorijenimo“, naglašava novinarka Albina Vicković.

Naša sagovornica kaže da su među najčešćim greškama koje novinari i mediji prave prilikom izvještavanja o izborima, su neselektivno prenošenje saopštenja za javnost političkih subjekata, prenošenje izjava koje u sebi sadrže elemente koji su neprimjereni, neprikladni i često uvredljivi prema drugim političkim akterima, ali i građanima. Vicković  dodaje da se mediji vrlo rijetko osvrnu i na rezultate koje su kandidati ostvarili u dosadašnjoj karijeri, da li su mijenjali stranačke dresove, ili da li su ispunili obećanja koja su davali u prethodnom periodu.

Mogu li birači razlučiti šta je propaganda, a šta provjerena i objektivna informacija u medijima i mogu li prepoznati zloupotrebe u ovoj oblasti?  Novinarka Albina Vicković savjetuje građane da uvijek dva puta razmisle o istinitosti neke informacije, da postavljaju pitanja i da pokušaju da se informišu na različite načine i iz više izvora.

„Ne mogu se ljutiti, ali me žalosti da građani jedino period predizborne kampanje vide kao vrijeme kada mogu ostvariti  nešto od svojih prava i izboriti se za rješenje bilo kojeg problema komunalne infrastrukture. Znamo da su se izbori, dobijali na obećanjima da će biti urađena kanalizaciona mreža, asfaltiran put, da će biti urađen parking ili dječije igralište. Te stvari bi vlast trebala raditi sve vrijeme, svih godina pratiti ravnomjerni razvoj jedne lokalne zajednice, a ne od izbora do izbora“, istakla je Albina Vicković i podsetila da s druge strane imamo apatiju među biračima  i često možemo čuti da se nema  za koga glasati, da su svi isti.

Slika
prirucik za medije

Te opaske Vicković ne opravdava: „Ne slažem se s tim i u tom kontekstu bih voljela da se građani malo više informišu, da koriste digitalne alate, veb stranice, da posjećuju predizborne skupove i tragaju za izbornim programima. Takođe, bilo bi lijepo da građani odlaze na javne tribine i da učestvuju u javnim sasvim regularno funkcionišu , ali da građani njima vrlo rijetko prisustvuju.“

Albina Vicković naglašava da bi u političkim i izbornim kampanjama fokus trebalo pomjeriti sa političkih subjekata na interese građana, a mediji bi na to posebno trebali obratiti pažnju u svom izvještavanju.

„Ubijeđena sam da bi mediji mogli napraviti daleko kvalitetniji sadržaj, a na taj način uticati na sve kandidate i kandidatkinje na izborima da zapravo imaju proaktivan pristup , da više slušaju građane i da u neku ruku strahuju od volje građana, jer bi znali da će biti kažnjeni na izborima. Ali, onda stvarno moramo vrednovati i cijeniti ko jeste radio za nas i interese naše zajednice u periodu od izbora do izbora, odnosno konstantno, a ko kupuje našu pažnju samo radi glasova i na sam dan izbora,“ kaže  naša sagovornica i  naglašava da je jedan od problema i rodna neravnopravnost jer će , po inerciji, većina medija za izjavu uvijek prvo zvati političara, a ne političarku, a i pored sve bolje zastupljenosti žena na kandidatskim listama, prilikom podjele funkcija dolazi do izražaja sasvim druga slika  koja najbolje govori o statusu žena u politici.

„Položaj žena u politici je loš i staln stičem utisak da su žene u politici vidljive samo onoliko koliko je to nametnuo izborni zakon. Bez obzira što imamo otvorene liste i što možete izabrati, uvijek se nekako preferira da to budu muškarci, iako većinsko glasačko tijelo čine žene. Kada mediji kreiraju i realizuju političke sadržaje umjesto političara trebalo bi zvati političarke i to je jedan od načina da žene budu vidljivije i da imaju veću vjerovatnoću da dobiju poziciju spram kvalifikacija i znanja,“ zaključuje novinarka Albina Vicković.

Slika
albina vickovic

Ona je i uputila par savjeta kolegama novinarima i građanima:

„Puno čitajte, istražujte i analizirajte. Ispravljajte neke loše navike, nemojte se plašiti da postavljate pitanja i stalno se edukujte. Na taj način izvještavanje će biti etičnije i profesionalnije, a građani kvalitetno informisani.“

A građane Zvornika u anketi smo upravo i pitali koliko su informisani i vjeruju li medijima i njihovim izvještajima tokom predizbornih kampanja, kao i mogu li razlučiti šta je politička propaganda, a šta istinita, tačna i provjerena informacija.

Slika
anketa british

Svi naši sagovornici kažu da i inače s dozom rezerve prihvataju medijske sadržaje, a posebno tokom izborne kampanje. Naši sugrađani su uvjereni da svaki medij „vuče na svoju stranu“, da vlast kontroliše većinu informativnih kuća, da je istine sve manje i da je teško odrediti granicu šta potpada pod manipulaciju i propagandu , a šta je objektivan novinarski izvještaj. Neke teme i sadržaji često se tendenciozno podmeću, a o njihovoj istinitosti možemo govoriti tek poslije određenog vremenskog perioda, zaključuju anketirani Zvorničani.

Slika
anketa british

Nadamo se da smo uspjeli da vam odgovorimo na još neke nedoumice u vezi sa lokalnim izborima koji će biti održani 6.oktobra. U kraćem video formatu biće postavljeni delovi iz emsiije na You tube kanal radija Osvit, a kompletnu treću emisiju iz serijala IZBORI SE – GLASAJ I ODLUČI možete poslušati u audio formatu  na spotify kanalu  radija Osvit na  linku :

https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2mg0jf

Uskoro pripremamo novu temu iz serijala IZBORI SE – GLASAJ I ODLUČI. Pratite nas i budite informisani!