U okviru serijala emisija radija Osvit „Izbori se – glasaj i odluči“ još jednom smo pokušali da nađemo odgovor na pitanje: Kako osnažiti žene i značajnije ih uključiti u politički i javni život, posebno u manjim sredinama posjetom Bratuncu.
Stvaranje društva jednakih mogućnosti, ekonomsko osnaživanje i adekvatno političko predstavljanje žena – neki su od glavnih ciljeva na čijem ostvarenju već 25 godina radi udruženje žena „Priroda“ iz Bratunca.
Promjene su moguće i već se dešavaju u mnogim dijelovima svijeta. Povećanje zastupljenosti žena u politici u Bosni i Hercegovini zahtijeva integrisani pristup, uključujući promjene u društvenim normama, podršku političkih stranaka, i konkretne zakonske mjere koje omogućavaju ravnotežu u političkom životu.
Koliko je Uudruženje žena „Priroda“ iz Bratunca uspjelo u svojoj namjeri, gdje su najveće prepreke, kakav je odnos politike prema radu nevladinih organizacija i zašto nema više žena u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti – pitanja su na koja je odgovorila izvršna direktorica ovog udruženja Željana Pjevalica.
„Što se tiče političkih partija, sve one u svojim programima imaju podršku aktivizmu koji je zastupljen u nevladinom sektoru, a svaka NVO je dio neke društvene scene na prostoru na kojem djeluje i dio je nekih politika, jer sve je na neki način politika. Nekada mislim da se stvari pomjeraju na bolje, a nekad mislim da čak idu na gore. Naša organizacija u svojim redovima, makar u menadžmentu, nikada nije imala nekoga ko je na političkim kandidatskim listama, ko je u političkoj partiji i mislim da je jako bitno da NVO bude ono što po vokaciji treba da bude – nepolitička i nestranačka organizacija. Ne može neko do 12 sati da bude u NVO, a od 12 sati u političkoj partiji. Vrlo sam skeptična po tom pitanju i imam negativno mišljenje o ljudima, u ovom slučaju ženama, koji su u NVO do septembra , a onda od septembra se pojave na listama, navodno zbog boljeg zastupanja nekih korisničkih grupa. Mislim da to nije dobro ni za nevladin sektor, a ni za političke partije,“ kaže izvršna direktorica udruženja žena „Priroda“ iz Bratunca i dodaje da je aktivizam nevladinih organizacija u BiH ipak dao rezultate.
“Uticali smo na donošenje Zakona o ravnopravnosti polova i izmjene Izbornog zakona koje su obezbijedile bar 40% žena na kandidatskim listama. Međutim, to je davalo bolje rezultate na početku i čini mi se da su te izabrane žene, bez obzira na političku stranku, bile senzibilnije po pitanju takozvanih ženskih pitanja. Udruživale su se u Skupštinama i Vijećima, zajednički protežirale kandidatkinje na izborima i pozivale žene da glasaju za žene. Nažalost, čini mi se da su žene koje su izabrane u posljednje vrijeme samo produžena ruka svojih političkih vođa koje čak nazivaju kraljevima i bogovima i da najčešće samo izvršavaju stranačke naloge , bez posebnog osjećaja za probleme društva, posebno ženske populacije,“ navodi Željana Pjevalica.
Naša sagovornica smatra da su promjene Izbornog zakona bile poželjne i dobrodošle i da je bilo krajnje vrijeme da se nešto učini po pitanju „okoštale“ strukture izbornog procesa. Određene tehničke novine sigurno će doprinijeti većoj regularnosti glasanja. Na papiru je bila i dobra ideja o nestranačkim ljudima na mjestima predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora, međutim, političke strukture su i to uspjele da obesmisle.
„Gledala sam listu tih imena za Bratunac i ponovo vidim ljude koji nisu ni nepolitični ni nestranački. Oni mogu povući svoju stranačku knjižicu i reći : evo mi nismo partijski obojeni. A do sada su neki od njih bili i reformisti i ekolozi i ko zna šta sve ne, a u suštini su jedna, druga ili treća opcija nekih od najvećih stranaka. Ne znam kako će na to reagovati Opštinska izborna komisija, ili na kraju krajeva Centralna izborna komisija, ali moram da kažem - koliko god mijenjamo i popravljamo izborna pravila , koliko god su pozitivne neke promjene Izbornog zakona, toliko smo mi ovdje u BiH vješti da sve to na neki način obesmislimo,“ naglašava Željana Pjevalica.
U mnogim slučajevima, tradicionalni rodni stereotipi i normativi mogu otežati ženama ulazak u politiku. U društvima gde je uloga žene često povezana s porodicom i kućnim obavezama, žena može biti manje podsticana da se uključi u javni život. I političke stranke često imaju strukture koje nisu „prijateljski“ nastrojene prema ženama. Nedostatak podrške unutar stranaka, nedostatak mentorstva i mreža, i manjak žena na ključnim pozicijama mogu ograničiti mogućnosti za žene da se kandiduju za visoke političke pozicije. Veća regularnost i transparentnost izbornog procesa u Bosni i Hercegovini mogla bi imati pozitivan uticaj na učešće žena u politici .
„Fer i pošteni izbori ključni su za pravilan rad demokratskih institucija i mogu doprinijeti stvaranju jednakih uslova za sve učesnike, uključujući žene,“ smatra izvršna direktorica udruženja žena „Priroda“ Bratunac Željana Pjevalica. Ona je dala savjet ženama koje razmišljaju da se bave politikom:
„Prije svega morate misliti svojom glavom i iznositi sopstvene stavove koji su kreirani na osnovu onoga što ste vidjele na terenu i u određenom glasačkom tijelu. Budite poštene , iako nisam sigurna da je to dobar savjet za uspjeh u ovom vremenu. Ali , da bi bio zadovoljan sobom i da bi bio sretan sa onim što radiš , moraš biti pošten i misliti svojom glavom. Mnogo toga zavisi i od svijesti ljudi koja je prilično poljuljana, ali ako se angažujete u politici onda budite odgovorne, efikasne i efektivne . Ne dozvolite da budete produžena ruka nekog političkog vođe koji nema nikakve kvalitete i od koga ste bolje u svakom smislu,“ zaključila je Željana Pjevalica.
Mišljenja građana Bosne i Hercegovine o razlozima nedovoljne zastupljenosti žena u politici raznolika su i često se temelje na ličnim iskustvima, društvenim normama i razumijevanju političkog sistema. Naravno, ovi stavovi nisu uniformni , a njihovo razumijevanje može pomoći u formulisanju politika i mjera koje će ciljati na uklanjanje prepreka i promovisanje veće zastupljenosti žena u politici. Zato mi u našim emisijama iz serijala „Izbori se – glasaj i odluči“ razgovaramo i sa građanima.
Prošetali smo ulicama Bratunca i Srebrenice i pitali ljude: Ima li dovoljno žena u BiH politici, a ako ih nema- zašto je to tako.
Odgovori su različiti. Neki kažu i previše, neki dovoljno, a neki su razočarani što ih nema više. Najčešći stav anketiranih je da žena nema dovoljno u politici jer su zauzete brigom o porodici, kao i da je BiH društvo puno nepravde i prljavih političkih odnosa koji odbijaju žene i utiču da ih je u surovoj političkoj areni poput naše znatno manje nego što bi trebalo.
Na pitanje : da li bi nam bilo bolje ukoliko bi se više uvažavali stavovi i ideje žena i ako bi ih bilo više na značajnim političkim pozicijama građani Bratunca i Srebrenice su u najvećem broju mišljenja da bi bilo bolje, jer su žene odgovornije, razumnije, racionalnije i stabilnije. S druge strane, neki smatraju da je potpuno svejedno da li je političar muškog ili ženskog pola , jer vlast podjednako zna da pokvari i žene i muškarce.
Dijelovi emisije u kraćem video formatu biće postavljeni na You Tube kanal radija Osvit, a kompletnu šestu emisiju iz serijala „Izbori se – glasaj i odluči možete poslušati u audio formatu na spotify kanalu radija Osvit :
https://podcasters.spotify.com/pod/show/radio-osvit-zvornik/episodes/Izbori-se-e2o2nt5