Danas je na gradskoj plaži u Zvorniku u cilju podizanja svijesti i efikasnog djelovanja u zaštiti rijeke Drine, misija OEBS-a u Bosni i Hercegovini nastavila projekat „Građanin naučnik – Procjena uticaja zagađenja voda u slivu rijeke Drine”. Drina je rijeka koja je od posebnog značaja za svakog Zvorničanina, pa ovakve akcije u okviru kojih se ukazuje na značaj da se ona zaštiti od zagađivača, putem uzorkovanja i analiza vode, od velikog ekološkog značaja je za stanovnike koji žive uz Drinu. Projekat koji je pokrenuo OSCE, već je realizovan u Goraždu, gdje je izvršeno uzorkovanje i analiza vode u Drini.
Danas je organizovana terenska vježba uzorkovanja vode u blizini gradske plaže u Zvorniku, zajedno sa studentima i članovima zvorničkog udruženja ribolovaca „Bistro”. Istraživanje je podrazumevalo uvid u kvalitet vode rijeke Drine i stanje vodenih ekosistema. Kako je voda bila zamućena, uz uzorke vode nisu obezbeđeni uzorci ribe, pa ostaje da se to uradi drugom prilikom. Uzorkovanje i istraživanje zajednički realizuju tri fakulteta. U okviru zajedničke saradnji uključeni su u projekat Tehnološki fakultet Zvornik Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu i Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Banjoj Luci.
Kako je projekat od značaja za lokalnu zajednicu u njega su uključeni predstavnici vlasti u lokalnoj zajednici, udruženja, mladi i građani. Realizaciji projekta, samoj prezentaciji na Drini prisustvovao je i gradonačelnik Zvornika, Bojan Ivanović koji je rekao da je cilj projekta da se digne svest građana o značaju upravljanja otpadom, upravljanja vodom i značaja zaštite životne sredine u kojoj živimo.
“Ukoliko ne podignemo brzo svest i ne čuvamo ono što imamo bojim se da ćemo brzo ostati bez toga i biti u problemu” kaže Ivanović.
Damir Gnjidić, šef terenskog ureda misije OSCE-a u Tuzli istakao je da je OSCE ovaj projekat započeo prije godinu dana sa pripremnim radnjama. U projekat su uključeni Tehnološki fakutet u Zvorniku univerziteta Istočno Sarajevo, kao i prirodno-matematički fakulteti univerziteta u Sarajevu i Banja Luci. Damir Gnjidić je napomenuo da su oni bili zainteresovani i imaju stručno znanje iz ove oblasti.
“Mi imamo cilj i namjeru da pomognemo domaćim institucijama i lokalnim zajednicama da prepoznaju resurse koje imaju i da ih pokušaju sačuvati na najbolji mogući način” ističe Gnjidić.
Učesnik u projektu je Tehnološki fakultet u Zvorniku, koji ima savremenu laboratorijsku opremu, a već ima i studente i studijski program vezan za ekologiju. Mirjana Beribaka, docent na Tehnološkom fakultetu u Zvorniku rekla je da su u okviru projekta „Građanin naučnik – Procjena uticaja zagađenja voda u slivu rijeke Drine” danas izveli neka osnovna terenska istraživanja po pitanju kvaliteta vode i nekih fizičko hemijskih osobina rijeke Drine.
Profesor doktor Samir Đug sa Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu je naglasio da nam svima nedostaju konkretni i kvalitetni podaci o stanju životne sredine, a posebno voda koje su veoma bitan resurs.
“Prvi put nakon dužeg vremena radi se ovaj tip biološkog i ekološkog istraživanja na vodotocima rijeke Drine ,i ono što preliminarni prvi rezultati pokazuju,iako je padala intenzivna kiša u proteklom periodu, voda Drine spada u onu kategoriju u koju bi i trebala a to je druga klasa” kaže Đug.
Ovo je drugo uzorkovanje u okviru projekta „Građanin naučnik – Procjena uticaja zagađenja voda u slivu rijeke Drine”, koje pokriva srednji tok rijeke Drine. Krajnji cilj je da rezultati testova podstaknu relevantne institucije da preduzmu korake u skladu sa rezultatima dobijenih uzoraka, koji se obrađuju na Tehnološkom fakultetu u Zvorniku i koji će biti dostupni ubrzo i javnosti.